Digital Product Platforms: Your Partner In Growth

Dijital dünyada iş yapma şekilleri sürekli evriliyor ve bu evrimle birlikte, dijital ürün platformları işletmeler için kritik hale geliyor. Markanın çevrimiçi varlığını güçlendirmek, müşteri kitleni genişletmek ve rekabet avantajı elde etmek için, “dijital ürün platformu” kavramını anlamak ve etkili bir şekilde kullanmak önemlidir.

Dijital Ürün Platformu Nedir?

Dijital ürün platformları, çeşitli dijital ürünleri bir araya getiren ve müşterilere bu ürünleri keşfetme ve satın alma imkanı sunan online altyapılardır. Bu platformlar, genellikle e-ticaret, dijital indirilebilir ürünler, yazılım çözümleri ve daha fazlasını içerir. İşletmeler için, doğru dijital ürün platformunu seçmek, başarılarını artırmada kritik bir faktördür.

Dijital Ürün Platformlarının içerik Üreticilere ve Markalara Sağladığı Avantajlar

Geniş Kitlelere Ulaşım

Dijital ürün platformları, ürünlerini milyonlarca çevrimiçi müşteriye ulaştırmanın etkili bir yoludur. Öte yandan, platformun eriştiği kitle sayısı tek başına yeterli bir metrik değildir. Bir çok platform ve onlara katılan içerik üreticiler bu metriğin önemli olduğunu düşünseler de, aslında gerçekten önemli olan o platformun içerik üreticiye hangi temel değerleri sağladığı ve gözle görülemeyen hangi meziyet ve kabiliyetleri ona kattığıdır. Örneğin, 1 milyon takipçili bir X hesabına sahip biri aslında tam da bu noktada bir dijital dönüşüm platformuna ihtiyaç duymalı ve bu platformu ona bir kaç milyon daha yönlendirecek bir trafik mecrası olarak görmek yerine onu sonraki adımlarını kurgulamasında yardımcı olacak bir altyapı partneri olarak görmelidir. Aynı şekilde bu kitleye sahip olmayan bir içerik üretici ise bu dijital ürün platformundan ürünlerini satabileceği bir mecradan daha öte görmeye başladığında dijital yolculuğu daha verimli geçecektir.

Kolay Ödeme ve Teslimat

Güvenli ödeme sistemleri ve hızlı teslimat seçenekleri, müşteri memnuniyetini artırarak markanı güçlendirir. Özellikle dijital bir ürünün satın alım sonrası anında erişilebilir olduğu gerçeği ile ürün sahibi külfetli fiziksel kargo gönderimi gibi operasyonlarla uğraşmaz. Dahası, geri iade ve benzeri durumlarda raftan kalkmış olacaktır.

Pazarlama ve Reklam Fırsatları

Platformlar, ürünlerini tanıtmak ve hedef kitlene ulaştırmak için çeşitli pazarlama araçları sunar. Bu noktada platformun sağladığı teknik altyapı ve sunduğu özellikleri derinlemesine incelemek ayrı bir öneme sahiptir. Haliyle, bazı platformlar için ürün ile ürün sahibi aynı kefede ve ürünler arası ayırım yapılmazken, diğer bir platform için durum bunun tam zıttı olabilir. Bu noktada az ve öz mantığı her ne kadar platform için avantajlı görünmecekse de, içerik üretici ve marka sahipleri için platformun daha tercih edilebilir olması anlamına gelecektir.

Veri Analitiği ve İzleme

Dijital ürün platformları, satış verilerini izleme ve analiz etme imkanı sunarak stratejini optimize etmene yardımcı olur.

Dijital Ürün Platformu Seçerken En Temel Dikkat Edilmesi Gereken Faktörler

– Güvenlik: Müşteri bilgilerinin güvenliği ve ödeme süreçlerinin şeffaflığı.
– Kullanıcı Deneyimi: Kolay gezinme ve kullanıcı dostu arayüzler.
– Mobil Uyum: Artan mobil kullanımı göz önünde bulundurarak mobil uyumlu platformlar.
– Pazarlama Araçları: Markanın pazarlama stratejilerine uygun araçları içeren platform olması.

Peki Piyasada Var Olan En İyi Dijital Ürün Satış Siteleri ve Onların Gizli Dezavantajları Neler?

En iyi dijital ürün satış siteleri şeklinde yapılan bir google aramasının aslında en büyük travması bu sitelerin “ler” olması. Bu ne demek? Bu, en basit ifadeyle, çoğu platformun her bir içerik üreticiler ve onların ürünleri yerine, aslında kendilerini düşündüğü anlamına geliyor. Bunu bir kaç madde ile inceleyelim;

1. Yüksek Komisyon Ücretleri:

Birçok dijital ürün platformu, sunduğu olanaklara karşılık olarak yüksek komisyon ücretleri alıyor. Bu da demek oluyor ki, kazancının önemli bir kısmını platforma ödemen gerekiyor.

2. Rekabetin Göbeğinde Kaybolma Tehlikesi:

Dijital ürün platformları genellikle çok büyük ve kalabalık. Peki, bu durumda küçük bir balığın okyanusta kaybolma olasılığı nedir? İşte tam da burada, mücadele etmek zorunda olduğun rekabetin tam ortasında kalma riskin var. Mücadeleci bir pazar içinde fark edilmek çoğu zaman zor olabilir.

3. Sınırlı Marka Kontrolü:

Platformlar genellikle kendi kuralları doğrultusunda işliyor. Bu durumda, kendi marka kimliğini yaratmak,kontrol etmek ve büyütmek konusunda sınırlı bir yetkiye sahip olabilirsin. Bazı platformlarda kendi markanı kurma özgürlüğünün sınırlı olduğunu fark etmek, girişimciler için bazen sıkıntılı bir durum olabilir.

4. Teknik Sıkıntılar ve Güncelleme Sorunları:

Platformların teknik sorunları ve aniden yapılan güncellemeler, bir işletmenin çarklarını bozabilir. Müşteri hizmetleriyle yaşanan sıkıntılar, platformun sunduğu hizmeti kullanırken bazen baş ağrısı yaratabilir. Kendi dilinde hizmet vermeyen müşteri temsilcileri, ihtiyaçlarını tam anlamıyla karşılamayabilir. Platform ne kadar büyükse ihtiyaçlarına göre şekillenebilmesi bir o kadar zorlaşacaktır.

5. Sınırlı Pazarlama Araçları:

Çoğu platform sınırlı kapsamda pazarlama aracı sunuyor. Bu da içerik üreticilerinin ve markaların kendi ürünlerini tanıtmak ve pazarlamak konusunda bazı kısıtlamalarla karşılaşabileceği anlamına geliyor. Hali hazırda rekabetin içerisinde zorlanan dijital ürün sahibi markalar, kendilerini bir seviye daha atlatacak olan araçlara erişemediğinde daha da yalnızlaşabilirler.

6. Sofistike ve Karmaşık İhtiyaçlar:

Her marka özel, her içerik üretici ise tekdir. İki ayrı ayakkabı markası aynı ürünü sunabilir. Ancak içerik üreticiler, daha doğrusu sunulan dijital hizmet ve ürünlerin her biri ayrı bir parmak izi gibidir. Çünkü dijital ürünlerle erişilmek istenen “bilgi” değildir, bilgi her yerde var olabilir. Dijital ürünlerle sunulan her bir sunanın parmak izidir. Ücretli bir “İzlanda Gezisi” vlogu satın alındığında burada aslında videonun İzlanda’da nereleri gösterdiğinden ziyade, videoyu çekenin kendi deneyimi ve bakış açısıdır. Hal böyle olunca, statik yapıda bir platform her marka ve içerik üreticisinin ihtiyacını karşılamayacaktır.

7. Format ve Kazanç Yöntemi Sınırlaması:

Çoğu platform belirli bir dijital içerik veya ürün formatına odaklanmıştır. Yani belirli bir alanda nişleşmiş veya nişleşmeye çalışmıştır. Öte yandan bu durum içerik üreticileri aynı anda bir çok mecrada bulunmaya zorlayıp takipçi ve kitlesini bölmesine yol açmakta ve dahası markalaşabilmesinin önüne geçmektedir.  Ayrıca bu platformlar aynı kısıtlama ve daralmayı farklı ödeme yöntemlerini aktive etmeyerek veya içerik üreticinin ürünlerini belirli “aşama” veya “kademeler” dahilinde satmalarına iteklemiştir. Abonelik modeliyle çalışan, belirli katman ve kategori sınırlamalarıyla ürün yayınlatmaya odaklanan bir  platform her içerik üreticinin ihtiyacını karşılamayacaktır. Bir içerik üretici için en önemli faktörlerden biri marka tutarlılığını bulunduğu her platform içerisinde sağlayabilmektir. Çeşitli sınırlamaları beraberinde getiren dijital ürün platformları bu konuda içerik üreticiye destek olmak yerine onu tam aksine çoğu zaman sınırlandırmaktadır.

Peki İçerik Üreticini Temel İhtiyaçları Ve Çözmeleri Gereken Konular Nelerdir?

Dar Bir Alana Yönelmek:

Çok dar bir alana odaklanmak, daha geniş bir kitleye çekmeyi kısıtlayabilir. Dar bir alana takılıp kaldığını fark edememek ise daha büyük bir problem olabilir. Bu konuda destek alıp yönlendirilmek faydalı olacaktır. Dar bir alan tek bir format veya rağbet olmayan bir nişe odaklanmak anlamına gelebilir. Örneğin sadece Youtube üzerinde pek de merak edilmeyen bir konu üzerinde vlog çekmek gibi.

Ağ(Network) Kurma Zorlukları:

Endüstride veya içinde bulunduğu sektörde değerli bağlantılar kurma ve bunu sürdürme her marka için kolay değildir. Bunu çeşitli dijital pazarlama stratejileriyle başarabilmek mümkündür. Bu stratejilerin bir kısmından bahsettiğimiz bu yazıya göz atabilirsin.

Becerilerle İlgili Kısıtlamalar:

Sınırlı beceri seti veya gelişen trendlere adapte olamama bir içerik üreticisinin karşılaşabileceği en büyük zorluklardan biridir. Her ne kadar, yapay zekanın kullanımda olduğu 2023 yılı içerisinde her hangi bir beceriyi öğrenmek kolay görünse bile, neyi nasıl yapabileceğini bilmek çoğu zaman o konuda tecrübe veya bir uzman görüşüne danışmayı gerektirir. Bir marka veya içerik üretici aslında her zaman sürekli gelişim içerisinde olmalı veya yeniliklere adapte olabilme stratejisi geliştirerek kendine çok boyutlu bir sistem kurmalıdır.

Ölçeklenme Sorunları:

Üretimi veya hizmetleri artırarak büyüme talebini karşılamaya yetişememesi bir solopreneur veya içerik üretici için bir engeldir. Beğenilen ürünlere sahip bir marka ya çok niş bir kesime yüksek fiyatlardan hizmet vererek ya da tam aksi, ürünlerini sınırsız düzeylerde kitlelere ulaştırabilmeyi kendinden bağımsız olarak oturtacağı bir otomatik sistemle yönetmelidir. Otomasyon aslında çeşitli yazılımlar ile sağlanabilir, her ne kadar bahsi geçen ürün bir mentörden satın alınan bir saatlik online danışmanlık olsa bile. Ölçeklenmedeki bir diğer konu ölçeklenme kanallarıdır. Sosyal medya platformları her ne kadar kitle oluşturmak için ilk akla gelen mecralar olsa da, herkes sosyal medyayı sevmek veya becerili kullanmak zorunda olmamalıdır. Bu zorunlulukta olmadan kitlesini oluşturabilmeli ve aynı bilinirliği farklı yollarla kazanabilmelidir.

Hukuki ve Düzenleyici Engeller:

Her ne kadar dijital ürün veya hizmetler için uluslararası yasalara ve düzenlemelere ilişkin sorunlarla karşılaşılabilsede, aslında daha önemli olan içerik üreticinin uluslararası olarak aynı performansı gösterebilmesidir. Bu noktada izlenmesi gereken çeşitli yollar vardır. Bu yolları keşfetmek doğru alınan bir destek ile kolaylaşacaktır.

Finansal Kısıtlamalar:

Pazarlama, kaliteli araçlar veya profesyonel gelişim için kaynak eksikliği belkide bir markanın yayılabilmesinin önündeki en büyük engellerden birini teşkil eder. Fon gereksinimi her işletme veya girişimcinin çözmesi gereken bir konudur. Fon bulabilmek de tek başına yeterli değil, yönü doğru belirleyebilmek fona hizmet eden en büyük ihtiyaçtır.

Uyum Sorunları:

Endüstri trendlerinde veya izleyici tercihlerindeki değişikliklere uyum sağlayamama gene karşılaşılabilen sorunlardan biridir. Teknolojinin çok hızlı geliştiği bu dönemde , kullanıcı ihtiyaçları da aynı oranda değişmektedir. Bugün popüler olan veya ihtiyaç olan bir ürün veya trend, kısa sürede popülerliğini yitirebilmektedir. Bu noktada içerik üretici veya markanın yapması gereken en mühim şey bu trendi henüz ortaya çıkmadan görebilmek veya trendin yönünü değiştirebilmeyi başarabilmektir.

Monetizasyon Stratejilerinin Sınırlı Olması:

Tek bir gelir akışına dayanma, mali istikrarı ve büyümeyi sınırlayabilir. Bunun yerine Omni-Format dan yararlanarak farklı formatlarda ürünler üretmek ve yeni dijital ürün fikirleri ile  sürekli olarak kullanıcının ihtiyacını göz önünde bulundurmak gereklidir.

Peki Sürekli Olarak Yeni Dijital Ürün Fikirlerine Nasıl Ulaşabilirsin?

Dijital ürün fikirleri geliştirmek için çeşitli stratejiler kullanılabilir. İlk olarak, insanların günlük yaşamlarında karşılaştıkları problemleri tanımlamak önemlidir. Bu problemleri anlamak, çözüm odaklı düşünmeyi sağlar. Piyasa araştırması yaparak mevcut rekabeti değerlendirebilir ve eksiklikleri belirleyerek problemlere farklı bir yaklaşım getirebilirsin. Teknoloji trendlerini takip ederek, gelecekteki fırsatları değerlendirebilirsin. Hedef kitleni belirleyip, onların ihtiyaçlarına odaklanmak da önemli bir adımdır. Yaratıcı düşünme tekniklerini kullanarak çeşitli fikirleri üretebilir ve günlük tutarak her an aklınıza gelenleri kaydedebilirsin. İşbirliği yapmak, farklı bakış açılarından faydalanmana yardımcı olurken, kullanıcı geri bildirimlerini değerlendirerek ürününü sürekli olarak geliştirebilirsin. Hackathon ve inovasyon yarışmalarına katılarak, yeni fikirlerle buluşabilir ve risk almaktan çekinmeden yenilikçi düşünceye açık olabilirsin. Bu stratejileri bir araya getirerek, sürekli olarak yeni dijital ürün fikirleri bulma sürecini zenginleştirebilir ve geliştirebilirsin.

Yeni Fikirler Üretmenin Arkasındaki Görünmeyen Sır Nedir?

Yeni fikirler üretmenin esasında yatan görünmeyen sır, yaratıcılığı artıran ve inovasyonu destekleyen çeşitli faktörleri içerir. Öncelikle, merkezi olmayan düşünceye açık olmalısın; farklı konuları bir araya getirerek sınırları zorlamak, beklenmeyen bağlantılar kurmanın anahtarıdır. Yaratıcı süreçlere izin vermek, belirli bir düzeni takip etmek yerine düşünce özgürlüğüne ve akışına saygı göstermeyi içerir. Hataları kabul etmek ve onları öğrenme fırsatlarına dönüştürmek, yeni fikirlerin ortaya çıkmasını teşvik eder. Empati ve kullanıcı odaklılık, gerçek ihtiyaçları anlamak ve etkili çözümler sunmak için önemlidir.

Çeşitli perspektiflere açık olmak ve farklı disiplinlerden insanlarla işbirliği yapmak, farklı düşünce tarzlarını birleştirerek yaratıcılığı artırabilir. İyi gözlem yeteneği, çevresel detaylara dikkat etmek ve sorunları fark etmek, yeni fikirlerin doğmasına olanak tanır. Esneklik ve adaptasyon, değişen koşullara hızlı bir şekilde uyum sağlamak ve fikirleri sürekli olarak geliştirmek anlamına gelir. Son olarak, belkide en önemlilerinden, insan ilişkileri kurmak, farklı bakış açılarından ilham almak ve deneyimleri paylaşmak, yaratıcılığın ve inovasyonun temelini oluşturur. Bu faktörlerin bir araya gelmesi, sadece yeni fikirlerin ortaya çıkmasını teşvik etmekle kalmaz, aynı zamanda bu fikirleri etkili bir şekilde geliştirmenin de anahtarıdır.

Yeni Dijital Ürün Fikirleri ve Chutzpah

Özgüven, cüret ve atılganlık anlamına gelen Chutzpah, genellikle bir kişinin kendine güvenerek veya belirli bir durumda cesurca davranarak başarı elde etmesini ifade eder. Chutzpah’a sahip olmak, belirli bir durumda sıra dışı bir özgüvenle hareket etme yeteneğini ifade eder. Bu, bazen başkalarının beklentilerine meydan okuma ve çoğu insanın cesaret edemeyeceği şeyleri yapma anlamına gelir. Bu özellik, genellikle liderlik, girişimcilik ve yenilikle ilişkilendirilir. Bir dijital ürün platfomundan Chutzpah’a nasıl geldik? Aşağıda birkaç madde ile Chutzpah’ın neden bir dijital ürün platformunun temellerini oluşturduğunu görelim;

Özgüven Geliştirmek:

Kendine olan güvenini artırmak, cesurca kararlar almana yardımcı olacaktır. Başarılarını hatırlamak ve güçlü yönlerini tanımak önemlidir.

Risk Alma Yeteneği:

Chutzpah, belirli riskleri alabilme yeteneğiyle bağlantılıdır. Yeni şeyler denemekten korkmamak ve başarısızlıkları öğrenme fırsatları olarak görmek bu konuda önemlidir.

Kendi Değerini Bilmek:

Kendi değerini bilmek ve bu değeri başkalarına göstermek, çevrenle olan etkileşimlerini güçlendirebilir.

Geleneklere Meydan Okuma:

Chutzpah, sıradışı fikirleri benimsemek ve geleneklere karşı çıkma cesaretiyle ilişkilidir. Değişime açık olmak, atılganlık göstermenin bir yoludur.

Başkalarına Karşı Saygılı Olmak:

Chutzpah, sadece cesurca davranmak değil, aynı zamanda başkalarına saygı göstermekle de ilgilidir. Başkalarının düşüncelerini anlamak ve dinlemek önemlidir.

Chutzpah’a Sahip Olan Bir Dijital İçerik Üreticisi

Chutzpah’a sahip bir dijital içerik üreticisi, öncelikle risk alma cesaretiyle bilinir. Sıra dışı fikirleri cesurca denemekten çekinmeyen bu üretici, geleneklere meydan okuma yeteneğiyle dikkat çeker. İlginç bakış açılarıyla olaylara yaklaşabilme kabiliyeti, izleyicileri şaşırtan ve içeriklerini diğerlerinden ayıran bir özelliktir. Ortaya her durumda kendi parmak izini koymaya çalışacak ve bunu bir şekilde başaracaktır. Kendi değerini bilme noktasında güçlü olan bu içerik üreticisi, özgün ve benzersiz bir tarz sunmayı amaçlayacak, unutulmaz olanı üretmeye çalışacaktır. İzleyicilerle etkileşimde olmaktan keyif alır ve onların beklentilerine meydan okuma amacı güder. Aynı zamanda esnek ve adaptasyon yeteneğiyle, hızla değişen dijital trendlere uyum sağlamak konusunda başarılı olur. Bu özelliklerini kullanarak, ilgi çekici, eğlenceli ve belki de provokatif içerikler oluşturarak dijital platformlarda fark yaratır. Ancak her zaman, izleyici kitlesine saygılı olma ve aşırılıklardan kaçınma bilinciyle hareket eder.

Karmola İle Yeşer

Kalbinde Chutzpah ile hareket eden Karmola bir Dijital Dönüşüm Platformudur. Dijital ürün platformlarını bünyesinde kapsayan ancak onların ötesinde dijital destek ve özellikler sunan Karmola odağına seni koyar. Seni sen olduğunla kucaklar ve sana yönelik çözümler üretir. Bu yazıda bahsi geçen ve dijital ürün platformlarında karşılaşabildiğin sorunları temizleyip ilk aşamada sana Omni-Format bir portal sunan Karmola’yı şimdi buradan deneyebilir ve sadece belirli içerik üretici ve markalarına yönelik sunulan özel çözümlerimiz hakkında portal içerisinden bize ulaşarak daha fazla bilgi edinebilirsin. Dahası, yukarıda bahsi geçen bir çok konuyu nasıl ele alıp çözdüğümüzü bize ulaşarak danışabilirsin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

İçindekiler

We use cookies and other technologies that are essential to provide you our services and site functionality, as described in our Cookie Policy. If you agree and click 'Accept', we will also allow third-party companies, who we partner with, to store cookies on your device and use similar technologies to collect and use your personal data (e.g., IP address) for advertising personalisation, measurement and analytics, on and off our sites. Data processing purposes: Store and/or access information on a device. Personalised advertising, advertising measurement, audience research and services development.