Online Eğitimlerle Kendine Katabileceğin 10 Fayda

Online eğitimler, özellikle pandemi döneminden itibaren birçok kişinin doğrudan ya da dolaylı olarak dahil olduğu eğitim modelidir. Okula giden öğrenciler kendini online eğitimler içerisinde bulurken diğerleri farklı konuları yakından tanımak ve öğrenmek gibi amaçlarla sertifikalı online eğitimler alır. Mesafeden, zamandan ve iş yükü gibi diğer nedenlerden dolayı belirli tarihlerde bir araya gelemeyenler için çevrim içi ortamda görüşme yapmak, şu anda da bir seçenek olarak değerlendirilir. Bu sayede eğitime ulaşmanın önündeki fiziksel engellerin tamamı ortadan kaldırılmış olur. Karmola, tüm bu gelişmelerden haberdar olarak alanında uzman kişilerin online eğitimler aracılığıyla ilgili öğrencilere ulaşmasına aracı olur. Dilediğin konuyla ilgili online eğitimlere Karmola’da ulaşabilirsin. Örneğin online Almanca kursu için ya da farklı dillerle ilgili kurslar için Karmola’da nitelikli kursları bulabilirsin.

Online eğitimleri daha yakından tanımak ve Karmola’nın sana sunduğu faydaları keşfetmek için aşağıdaki başlıkları takip et:

 • Online eğitimler nedir?
 • Sertifikalı online eğitimler
 • Online eğitim için gereklilikler
 • Online eğitimlerle kendine katabileceğin 10 fayda
 • Ücretsiz video serileri yerine neden online eğitimler?
 • Karmola’da nitelikli online eğitimleri keşfet!

Online Eğitimler Nedir?

Teknolojik araçlar aracılığıyla alanında uzman bir kişinin, bir ya da birden fazla kişiye konu kapsamında eğitici içerikler sunduğu eğitimlere online eğitimler denir. Online eğitim, birebir ya da grup hâlinde verilebilir. Kişinin kendi kamerasını açarak, mikrofonla konuşarak ya da sohbet kısmında yazarak eğitmene ulaşmasını kapsayan bir formatla eğitim gerçekleşir. Bu format dikkate alınarak eğitmenler; Zoom, Google Meets, Skype ve bunlar gibi diğer uygulamalarda eğitimlerini gerçekleştirir. 

Karmola’da ise online eğitimler, Karmola’nın sağladığı sunucu aracılığıyla gerçekleşir. Herhangi bir programa sahip olmadan direkt tarayıcın üzerinden Karmola web sitesine girerek bu eğitimlere dahil olabilirsin. Bu sayede bilgisayarına bir program indirmene ya da açılmayan programlara dahil olmaya çalışmadan rahatlıkla eğitimlere ulaşabilirsin.

Sertifikalı online eğitimler

Online eğitim denildiğinde birçok kişinin aklına sertifikalı online eğitimler gelir. Sertifika, eğitim sonucunda kişinin bir sınava tabi tutularak eğitimi ne kadar kavradığını gösteren bir belgedir. Online Almanca kursu aldığın bir senaryoda kursu tamamladıktan sonra eğitmen seni bir sınava tabi tutar. Sınavda gösterdiğin çabaya göre bir dil puanı alırsın. Bu dil puanının sertifikada yazıyor olması senin Almancayı ne kadar bildiğini gösterir. Elbette sertifikalı online eğitimlerde dikkat edilmesi gereken sertifikayı veren kurum ve eğitmenin yetkinliğidir. Bu yetkinlik sağlanırsa belgenin farklı okullarda, şirketlerde ve ülkelerde geçerliliği de o kadar yüksek olur.

Online Eğitimler İçin Gereklilikler

Fiziksel eğitimler yüz yüze ve bir konferans salonu ya da sınıf gibi yerlerde olurken online eğitimler insanların çevrim içi ortamda bir uygulama aracılığıyla buluşmasıyla gerçekleşir. Bu buluşma esnasında eğitime katılmak ve eğitmene sorular yöneltmek için bazı gereklilikler vardır:

 • Bilgisayar, tablet ya da telefon gibi cihazlara sahip olman
 • İyi bir internet bağlantısı (eğitim esnasında kopmamak, canlıda kalmak için)
 • Kamera (opsiyonel)
 • Mikrofon (opsiyonel)
 • Eğer bir uygulama ile bağlanılacaksan o uygulamanın cihazda yer alması
 • Online eğitime katılmak için bağlantı/davet alman
 • Online eğitim esnasında sessiz bir odada/mekânda olman
 • Eğitmenin izni dahilinde değilse eğitim esnasında video/görüntü kaydetmemen
 • Diğerlerinin sözü bitmeden konuşmaman (el kaldırma seçeneğiyle söz alabilirsin)
 • Eğitmenin sunduğu materyalleri takip etmen
 • Dikkatli bir şekilde eğitimi dinlemen

Online Eğitimlerle Kendine Katabileceğin 10 Fayda

Kendini geliştirmek istediğin konularla ve alanlarla ilgili bilgi alabileceğin ulaşılması kolay eğitimler online eğitimlerdir. Bu eğitimler için gereklilikleri sağladığında vereceği faydalara erişmen mümkün olur. Eğitimleri alarak kendine katabileceğin birçok faydayı bu başlık altında ele aldık. İşte online eğitimlerin sana katacağı 10 fayda:

1. Zaman ve mekândan bağımsız olarak dilediğin yerden eğitime katıl.

Online eğitimlerin öne çıkan en temel özelliği zamandan ve mekândan bağımsız olmalarıdır. Bir eğitime dahil olmak için şehir değiştirmek ya da şehir içinde uzun yollar gitmek yerine online eğitim alarak dilediğin yerden eğitime dahil olabilirsin. Bu sayede eğitimleri ertelemek yerine gün içinde bu eğitimlere katılarak kendini geliştirmen mümkün olur.

2. Hobilerinle ilgili daha fazla içeriğe online eğitimlerle ulaş.

Yüz yüze eğitimler daha genel ve temel konularla şekillenirken online eğitimler daha geniş bir yelpaze ile içerik sunar. Kahve yapmayı değil kahve çekirdeğinin yolculuğunu merak edenler, ince ayrıntıları detaylı bir şekilde öğrenmek isteyenler, kendilerini geliştirirken iyi iletişim kurmak isteyenler ve çok daha fazla eğitim içeriği için online eğitimler doğru adrestir. Online eğitimlerle hobilerini geliştirmen mümkün.

3. Online eğitimlerin esnekliğinden faydalan.

Online eğitimleri Karmola’nın sağladığı arayüz ile canlı olarak takip edebileceğin gibi günün sana uygun bir saatinde kaydı dinlemen için de imkân sunuyoruz. Esnek bir eğitim olanağı sağlayan bu durum, katılmadığın veya kendi saatlerinle uyumsuz olan eğitimleri istediğin zaman izlemen için uygun. Bu sayede hayatın boyunca eğitimlerle bir aradalığını koruyarak kendini geliştirebilirsin.

4. Dünya genelinde online eğitmenlere ulaş.

Yüz yüze eğitimlerle bir araya gelemeyeceğin birçok yabancı eğitmen, online platformlarda eğitimler verir. Bu sayede farklı kültürleri tanıyarak ve onların dillerinden eğitim alarak kendini daha iyi geliştirme fırsatı yakalarsın. Aldığın eğitim ile bakış açını geliştirebilir, kültürlerarası bağlantılar oluşturabilirsin. Karmola, global bir platform olması sayesinde tüm dünyadaki online eğitim sağlayan eğitmenleri, onların ismiyle kolayca aratabilmeni ve ulaşabilmeni kolaylaştırır. Yeni tanışıklıklar edinmene ve network oluşturmana olanak sağlar.

5. Her yerden eğitim kaynaklarına eriş.

Online eğitimler, eğitim materyallerine kolay bir şekilde erişebilmek için işlevseldir. PDF, video, web siteleri ya da ders içinde bahsedilen kişiler gibi birçok nokta, eğitmen tarafından sana sağlanır. Eğitim sonucunda sana e-posta aracılığıyla ve Karmola profilinde kolaylıkla ulaşabileceğin bir şekilde sunulan bu eğitim kaynakları, internete bağlı her cihazdan erişebilirdir. Bu sayede eğitim materyallerini fiziksel olarak taşıma ya da onları unutma gibi bir sorun yaşamazsın.

6. Mesleki becerilerini geliştir.

Online eğitimler coğrafi bir konuma bağlı olmadan gelişebildiği için dilediğin her noktadan katılabileceğin derslerdir. Özellikle bir işte çalışıyorsan ya da sürekli gitmen gereken bir okul ya da staj varsa mesleki becerilerini geliştirmeye fiziksel alanda vaktin olmayabilir. Çevrim içi eğitimlerle mesleki becerilerini tüm işlerini yaparken eş zamanlı olarak yürütme şansın vardır.

7. Teknolojik imkânlarla bir arada kal.

Teknoloji her geçen gün gelişirken eğitim alanında da bu gelişmeler aktif olarak kullanılır. Çevrim içi eğitimlerde teknolojik imkânların kullanılması ise çok daha yaygındır. Eğitmen bir PDF ya da video paylaşarak eğitime ilişkin noktaları pekiştirmek ve daha iyi ele almak ister. Bunu yaparken kolaylıkla ekran üzerinde değişiklikler yapabilir. Teknolojik imkânlar eğitimin kalitesini ve niteliğini artırırken sen de bunlardan faydalanarak kendini geliştirirsin.

8. Online eğitimler ile daima öğrenci kal.

Birçok kişi belirli bir yaştan sonra yeni şeyler öğrenmeye kendini kapatır. Bu yalnızca istekle ilgili değildir, eğitime ulaşmanın zor olmasıyla da ilgilidir. Özellikle çalışan birinin gün içinde bir eğitime gidecek vakti yoktur. Bu da onun eğitim olanaklarına ulaşmasında engeldir. Daima öğrenci kalmak ve hayat boyu eğitime erişmek için ise Karmola’daki online eğitimlere katılmak çok kolay. Tek bir tıklamayla istediğin yerden istediğin saatte eğitimle bir araya gelebilirsin.

9. Kendi kariyerine yatırım yap.

Bir öğrenci olabileceğin gibi yeni konular öğrenmek isteyen bir çalışan da olabilirsin. Online eğitimler, insanların kendini geliştirebileceği büyük bir alana sahiptir. Gerek öğrencilerin gerekse de çalışanların kendi kariyerlerine yatırım yapmalarını sağlayan eğitim içerikleri Karmola ile sana sunulur. Öz geçmişin içinde yer alacak bu eğitimleri aldığında, farklı alanlarla uyumun ve bilgin iyi bir şekilde yansıtılır.

10. Öz disiplinini geliştir.

Online eğitimler, tamamen senin programına göre katılabileceğin derslerdir. Gün içinde ya da haftanın bir gününde bir zaman belirleyerek bu eğitimlere katılabilirsin. Canlı olarak katılamıyorsan kaydı izlemek için de bir zaman belirlemen gerekir. Dolayısıyla bunları gerçekleştirmen için bir öz disiplin takip edilmelidir. Öz disiplin oluşturmak ve sürdürmek, online eğitimlerle kazanılan bir edimdir.

Ücretsiz Video Serileri Yerine Neden Online Eğitimler?

Birçok kişi YouTube ya da farklı platformlar üzerinden ücretsiz eğitimlere erişebilir. Bu eğitimler öğretici ve bilgi verici nitelikte olsalar da online eğitimlerin sahip olduğu nitelikleri kapsamazlar. Senin için online eğitimlerin ücretsiz video serilerinden temel farklarını aşağıdaki maddelerle açıkladık:

 • Ücretsiz eğitimler daha genel bir kitleye hitap ederken online eğitimler kişiye/sana özeldir.
 • Ücretsiz eğitimler, eğitim materyalleri sunmadığı için kalıcı bir bilgi sağlayamaz. Online eğitimler ise sunduğu materyaller ile tekrar ve bilgiyi test etme gibi etkinliklerle eğitimi kalıcı kılar.
 • Ücretsiz video serilerinde eğitmene ulaşmak güçken online eğitimlerde böyle değildir. Eğitim esnasında söz alarak eğitmen ile konuşabilirsin. Aklına takılan soruları ve katkılarını o anda sunabilirsin.
 • Ücretsiz online eğitimlerde, eğitmenin sana bir beceri kazandırmak gibi bir amacı yokken online eğitimlerde eğitmen böyle bir amaç içindedir. Bu yüzden sana olan katkısı ve bakış açısı, eğitim içeriğini de bir o kadar değiştirir ve nitelikli kılar.
 • Online Almanca kursu için ücretsiz eğitimleri tercih ettiğinde kişisel olarak faydalanman güçken online eğitimlerde birebir ders alarak kendi seviyene uygun bir pratik yapabilirsin.
 • Ücretsiz eğitimleri izleyenler dikkatlerini ve ilgilerini iyi bir şekilde derse vermezler. Bunda söz alamamak ve kamera açamamak gibi etkenler vardır. Online eğitimlerde ise direkt eğitimin içinde ve bir parçası olarak yer alacağın için dikkatini çok daha iyi verebilirsin. Aldığın verim de bir o kadar fazla olur.
 • Online eğitimlerde ücretsiz eğitimlerden farklı olarak uzmanla direkt etkileşim içinde olursun. Bu sayede çok rahat bir şekilde yaratıcı fikirler üretebilir, bu fikirlerle geleceğini şekillendirebilirsin. 

Online eğitimlerde Karmola farkı

 • Ücretsiz videolarda eğitmenin uzmanlığını sorgulamak güçken online eğitimlerde gerekli sertifikalar ve belgeler Karmola profilinde direkt yer alır. Bu sayede alacağın eğitimden daha emin olursun. 
 • Sadece canlı yayın eğitimleri için değil, satın aldığın önceden hazırlanmış video (VOD) eğitimlerinde de Karmola sana eğitmenle iletişim kurabilmen için birçok imkan sağlar.
 • Ücretsiz eğitimlerde aradığını bulman ücretli eğitimlere göre çok daha güçtür. Hele ki aradığın bilgi niş bir konuda ise. Öte yandan Karmola platformu sana daha derin, niş konularda eğitim alabilme fırsatı sunarken aradığını bulamadığın durumlarda eğitmenden “Talep Etme” imkânı da sağlar.

Karmola’da Nitelikli Online Eğitimleri Keşfet!

Karmola olarak temel amacımız yüzlerce online eğitim sunmak yerine NİTELİKLİ NİŞ ve FARKLI (çeşitliliği fazla) konularda online eğitimler sunmaktır. Bu amaç doğrultusunda uzman kişilerin eğitimlerini ilgili materyallerle birlikte vermelerini istiyoruz. Ayrıca eğitmenlerin Karmola üzerinden sınıf oluşturup canlı yayında ders vermelerini, Karmola arayüzümüz ile destekliyoruz. Bu sayede farklı bir platforma ihtiyaç duymadan yalnızca internet bağlantısıyla, Karmola platformu içerisinden eğitime bağlanabiliyorsun. 

Karmola Neden Farklı Online Eğitimler Sunuyor?

 • Niş, sıradışı veya nokta atışı konularda kural ve sınır tanımadan içerik ekleyebilme/bulabilme imkânı ve bu sayede hayal gücüyle dahi sınırlanamayan konu yelpazesi.
 • Eğitimi sunan içerik üreticisi/eğitmen’e satın alma sonrası %100 direkt ulaşım imkânı. Eğitmenin transparan şekilde ve tüm iletişim bilgileriyle platformda yer alması.
 • Aranılan konu/bilgi çerçevesinde eğitim bulunamadığında onu “Talep Etme” imkânı.
 • Kendi içerisinde, birbirine destek olan ve müşteri/satıcı ayrımı gözetmeyen yardımsever bir komunite.
 • Sunulan video veya canlı yayın online eğitimine ilave olarak dijital ürün pazaryeri olmasının getirdiği ürün çeşitliliğiyle, Karmola eğitmenlerinin bir paket olarak eğitim materyellerine birçok farklı türde dosyayı dahil edebilmesi. Senin tek bir satın alım ile tümüne ulaşabilme imkânın. (Bir eğitmenin; 1 adet birebir canlı yayını, 10 adet eğitim videosu + 1 adet wordpress eklentisi ve kendi Discord grubuna üyeliği tek bir dijital ürün hizmet paketi altında sunabilmesi gibi.)
 • “Populerite”ye göre sıralama oluşturan birçok platform’dan farklı olarak Karmola fayda odaklıdır. Platform içi arama ve filtreleme kolaylığı ile ihtiyacı karşılayan her içerik üretici eğitmene birçok platforma nazaran daha kolay ulaşma.

Sınırsız bir yelpazede sunulan, niş ve farklı olan konularda kariyene ve kişisel gelişimine fayda sağlayacak online eğitimlerin çok daha fazlasını Karmola’da hemen sen de keşfet!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

İçindekiler

We use cookies and other technologies that are essential to provide you our services and site functionality, as described in our Cookie Policy. If you agree and click 'Accept', we will also allow third-party companies, who we partner with, to store cookies on your device and use similar technologies to collect and use your personal data (e.g., IP address) for advertising personalisation, measurement and analytics, on and off our sites. Data processing purposes: Store and/or access information on a device. Personalised advertising, advertising measurement, audience research and services development.