Dijital Ürün Kullanımı Nasıldır? İndirmeden Kullanım Aşamasına

Son yıllarda dijital ürün kullanımında ciddi bir artış olduğu gözlemlenir. Dünyanın artık dijital alana kaymasıyla ve internetin neredeyse her yerde aktif olarak kullanılmasıyla dijital ürünlere olan yönelim çok anlamlıdır. Dünya böyle bir değişimin içindeyken ve şirketler dijital ürünlere yatırım yaparken bizlerin dijital ürünlere karşı nasıl bir konumda yer aldığı ise tartışmalıdır. Kimimiz dijital ürünleri tamamiyle hayatımıza entegre ederken bir kısmımız hâlâ kâğıt kalemle notlar almaya devam ediyor. Peki hangi durum dünya böyle bir değişim sürecindeyken çok daha avantajlı olur? Ne yapılsa belki de bu iki yerde de konumlanmak mümkün olur? Aslında soruların cevabı bir o kadar açık. Bizler direnebildiğimiz kadar dirensek de bir şekilde dijital ürün kullanımı içinde olacağız. Üstelik çok ileriye gitmeye gerek de yok. Bu yazıyı okurken bile dijital ürüne dair bir konumda yer alıyoruz. Belki tamamen olmasa da bir şekilde dijital ürünlerle hayatımızı sürdürüyoruz.

Dijital ürün kullanımı kaçınılmayacak bir son. Peki bu ürünlerin nasıl kullanılacağına dair bir fikrin var mı? Aslında insanların birçoğu bu ürünleri kullanmaktan çekiniyor. Kullanamama ya da alışamama durumları olur diye. Bizler bu yazımızda dijital ürün kullanımını a’dan z’ye ele alıp konuyu etraflıca açıklayacağız. Aşağıdaki başlıklarla takip edebilirsin:

 • Dijital ürün nedir?
 • Dijital ürün çeşitleri nelerdir?
 • Güvenli bir yöntemle dijital ürünler nasıl satın alınır?
 • Dijital ürün kullanımı nasıldır?
 • Gelecekte dijital ürünleri neler bekliyor?
 • Karmola’da dijital ürünleri keşfet! Hemen indir ve/veya direkt kullan!

Dijital Ürün Nedir?

İnternetin bağlı olduğu cihazlarla ya da internet olmadan kullanma imkânı olan ve yalnızca bir cihazın içinde yer alıp fiziksel bir ürün olmayan şeylere dijital ürün denir. Dijital ürünler, kişilerin tablet, telefon, bilgisayar, akıllı saat ya da bu gibi farklı araçlarla ulaşabildiği ürünlerdir. Bir e-kitap, dijital ürün örnekleri arasında yer alır. Dolayısıyla bir ürüne dijital ürün dememiz için fiziksel bir karşılığı olmaması gerekir. Evet kitap bir fiziksel ürün olabilir, fakat dijital bir e-kitabın fiziksel bir karşılığı o anda yoktur. Dolayısıyla bu gibi ürünlere dijital ürün denmektedir. Ayrıca çevrim içi ve çevrim dışı ulaşılabilirliği olduğu için dijital ürünler her yerde kullanıma uygundur.

Dijital ürün çeşitleri nelerdir?

Dijital ürünlere olan ilgi, özellikle dijital ürün çeşitlerinde imkânların çok fazla olmasından da kaynaklanır. Bir üstte de verdiğimiz örnekteki gibi, akla gelen ilk dijital ürün genellikle e-kitaplardır. Bunların yanı sıra şu gibi dijital ürünler kişiler tarafından sıklıklar tercih edilerek kullanılır:

 • Canva templateleri
 • Notion templateleri
 • Tasarımlar
 • Videolar
 • Ders videoları
 • Ders notları
 • Fotoğraflar
 • İllüstrasyonlar
 • Kısa filmler
 • Online/offline workshoplar
 • Excel şablonları
 • Word şablonları
 • Fon müzikleri
 • Yüz yüze etkinlik biletleri
 • Komunite üyelikleri
 • Abonelikler(e-Bülten, SaaS ürünleri vb.)
 • Hizmetin ürünleştiği “Hizmet Paketleri”
 • Online danışmanlıklar

Güvenli Bir Yöntemle Dijital Ürünler Nasıl Satın Alınır?

Dijital ürün kullanımına dair önemli bir soru da bu ürünlerin nasıl satın alınacağıdır. Özellikle ürünün dijital olarak verilmesiyle gerçekten o ürünün verilip verilmeyeceğine dair kaygı hissedilebilir. Böyle bir durumda nasıl güvenli bir şekilde satın almanın gerçekleşeceği merak edilir. Aslında durumun fiziksel bir ürün almaktan pek farkı yoktur. Nasıl ki e-ticaret siteleri içinde fiziksel ürünler satın alınıyor, benzer ödeme yöntemleriyle dijital ürünler de bu şekilde satın alınabilir. 

Dijital ürün satın alırken dikkat edilmesi gereken nokta ise web sitesinin güvenli olup olmadığıdır. Bunun için bazı yöntemler vardır. Bakman gereken ilk noktalardan biri web sitesinin güvenlik açısından hangi firmaya bağlı olduğu, telefon ya da e-mail adreslerinden ulaşılabilir olup olmadığı ve daha önce birilerinin bu site üzerinden alışveriş yapıp yapmadığı sana fikir verebilir. Ayrıca web sitesinin başında “https://” ifadesi yer alıyorsa bu sitenin güvenli olduğuna dair bir fikir edinmen de mümkündür. Eğer bu şartlar sağlanıyorsa dijital ürünü bu site üzerinden satın alabilirsin.

Dijital Ürün Kullanımı Nasıldır?

Dijital ürünleri satın almadan kullanma aşamasına kadarki sürecin belki de ilk olarak her dijital ürün için farklı olduğu söylenebilir. Örneğin bir PDF aldığında hemen okuyabilme/inceleyebilme şansın varken bir şablon aldığında belki de satıcının e-posta adresini şablona eklemesini bekleyebilirsin. Bunlar tamamen satıcının politikasına bağlı olarak değişen durumlardır. Dolayısıyla aklındaki soruları cevaplandırabilmek için dijital ürünleri satın alıp kullanma aşamasına kadar seni şöyle bir sürecin beklediğini anlatabiliriz:

Aradığın dijital ürün kullanımı ile ilgili araştırma yap.

Aradığın dijital ürün bir şablon bir e-kitap ya da bir illüstrasyon olabilir. Bununla ilgili aradığın şeyi en iyi şekilde ifade eden kelimeyi seç ve hemen arama motorlarında arat. Dilersen Google’da dilersen Karmola’nın kendi arama seçeneklerini kullanarak bunu gerçekleştirebilirsin. E-ticaret sitelerinde olduğu gibi Karmola’daki filtreleme seçenekleriyle en doğru araştırmayı hızlıca yapman mümkün.

Çevrim içi ve çevrim dışı dijital ürünlerin ayrımını fark et.

Atlamaman gereken bu aşama gerçekten önemli. Özellikle bulunduğun çevreye ve internete ulaşımına dikkat edebilirsin. Alacağın dijital ürünü eğer çevrim içi ortamda kullanabiliyorsan ve internete erişimin gün içinde kötüyse belki çevrim dışı ürünlere yönelmen daha doğru olabilir. İnternete gereksinim duymadan kullanabileceğin dijital ürünler de vardır.

Cihazlarının dijital ürün kullanımı için uygunluğunu kontrol et.

Dijital ürünleri cihazlarına indirmek ya da tarayıcı üzerinden bu ürünlere ulaşmak için kimi yeterlikleri karşılıyor olman gerekir. Bu yeterlikler karşılanmadığında ürünü açamama ya da indirememe gibi problemler denk gelmen olasıdır. En başta tarayıcının güncel bir sürümde olduğunu kontrol edebilirsin. Ardından internet bağlantısı olup olmadığına bakabilirsin. Satıcının sana sunduğu şartlara da dikkat ederek bu ürünü kullanıp kullanamayacağına karar verebilirsin.

Dijital ürünü seç ve satın al.

Güvenli bir şekilde nasıl satın alabileceğini ve dikkat etmen gereken noktaları sana anlatmıştık. Tüm bu noktaları gözden geçirerek seçtiğin dijital ürünü satın alabilirsin. Bu aşamada satıcının açıklamada neler yazdığını ve nasıl bir satın alma sürecini takip ettiğini özenle okumayı unutma. Belki de sana uygun olmayan bir satma yöntemi vardır. Bu noktalara dikkat edip hemen satın alabilirsin.

Dijital ürünü indir ya da kendi profiline “kopyala”.

Dijital ürüne dair satın aldıktan sonra karşına bir PDF ya da bağlantı seçeneği çıkabilir. Bunlar tamamen ürüne göre farklılık gösterecek noktalardır. Örneğin karşına bir PDF çıktığında PDF’i indirmen dijital ürüne ulaşman için yeterli olur. Kimi zaman PDF içinde farklı bağlantılar yer alabilir, sen de bunlara tıklayarak dijital ürüne ulaşabilirsin. 

Bir diğer durum ise kopyalama yöntemidir. Özellikle Notion ya da Canva templateleri için “duplicate” yani “kopyalama” seçeneği vardır. Bu seçenek ile kendi Notion ya da Canva hesabına template’i dahil edersin. Böylece direkt kendi hesabın üzerinden dilediğin gibi düzenlemeler yapabilirsin.

Dijital ürünü kullanmak için hesap oluştur.

Bazı dijital ürün kullanımları için hesap oluşturman gerekebilir. Örneğin Notion şablonunu profiline kopyalama esnasında profilinin olması gerekir. Bu aşamayı gerçekleştirmeden dijital ürünü kullanmak mümkün değildir. Elbette yalnızca PDF formatında dijital ürünler vardır ve bunları indirmen, kullanman için yeterlidir. Özellikle elektronik kitaplar için herhangi bir hesap oluşturmana gerek olmaz.

Dijital ürünün iade şartlarına dikkat et.

Dijital ürünler bir fiziksel ürün gibi olmadığı için iade şartları farklılık gösterebilir. Özellikle satın aldığında muhtemelen direkt ürüne sahip olacağın için bu nokta, pazar yeri tarafından dikkate alınır. İade işlemleri için her iki tarafın da mağdur olmaması amaçlanır. 

Dijital ürünü dilediğin yerde özgürce kullan.

Dijital ürünleri kullanmanın belki de en büyük artısı dilediğin yerde onlara ulaşma şansının olmasıdır. Sadece bilgisayar, telefon ya da tablet gibi cihazlarının olması, kullandığın dijital ürüne dilediğin yerde ulaşma şansını sana tanır. Böylece notlarını unutmak, bir dosya taşımak ya da tasarım yapmak için saatlerce uğraşmak gibi uğraşlara gerek duymadan dijital ürünleri kullanarak hayatını kolaylaştırabilirsin. Ayrıca sık sık seyahat eden biriysen dijital ürünleri kullanmak senin için büyük bir artı olacaktır.

Gelecekte Dijital Ürünleri Neler Bekliyor?

Teknolojinin bu hızda gelişmeye devam ediyor olması bizlere geleceğe dair bazı öngörüler katar. Şimdiden akıllı saatler ya da akıllı ev cihazları gibi karşılaştığımız teknolojiler, gelecekte ulaşılabilirliği artan robotlarla ve yapay zekâyla bambaşka bir boyuta ulaşacak gibi görünüyor. Tüm bunlardan geri kalmamak ve kendimizi güncel tutmak için ise yapmamız gereken bu dijital ürünlere şimdiden hayatımızda yer veriyor olmak. Ne kadar bir arada zaman geçirirsek onları daha iyi anlarız ve gelecekteki gelişmelere dair kendimizi hazırlıyor oluruz.

Özellikle dijital ürünlerin gelişimine dair endişelerden birinin iş gücüne etkisi olduğu öngörüsüdür. Denilebilir ki bu ürünlere erkenden geçiş yapmak işlerini çok daha güncel tutar. Dolayısıyla bu geçiş sürecinde işine dair olumsuz bir etki içinde olmazsın. Ayrıca zamandan tasarruf ederek daha kısa sürelerde işlerini tamamlama gibi avantajlardan da faydalanıyor olursun.

Karmola’da Dijital Ürünleri Keşfet! Hemen İndir ve Kullan!

Karmola olarak ihtiyaç duyulan dijital ürünlerin tamamına web sitemizde yer vermeye özen gösteriyoruz. Bu dijital ürünleri yayınlarken temel politikalarımızdan biri de ürünlerin kullanımına dair detaylı açıklamalar sunuyor olmamız. Evet, dijital ürünler yaygın ve belki de birçok kişi tarafından biliniyor. Fakat hâlâ nasıl kullanılacağını bilmeyen ve bu yüzden dijital ürünleri kullanmaya dair çekimser olan bir kitlenin olduğunun da farkındayız.

Bu farkındalık ile dijital ürünlerdeki açıklamaları satıcılarımızın daha detaylı yazmalarını motive ediyor, sen ve senin gibi alıcıların bu açıklamaları net bir şekilde anlayabilmesi için düzenlemeler yapıyoruz. Karmola bir bütünü temsil ettiğinin farkında olarak içerisinde yer alan satıcılarımızın her birinin en kaliteli dijital ürünleri sana ulaştırabilmesine dikkat ediyoruz. Bu yazı içinde geçen indirme ve kullanma yöntemlerini açıklarken olabildiğince ayrıntı vererek konunun anlaşılmasını sağlamak bizler için önemliydi. Dileriz, bu yazı ve diğer yazılarımız senin için açıklayıcı olmuştur. Bizlere dilediğin her an iletişim adreslerimizden ulaşarak sorularını ya da geri bildirimlerini iletebilirsin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

İçindekiler

We use cookies and other technologies that are essential to provide you our services and site functionality, as described in our Cookie Policy. If you agree and click 'Accept', we will also allow third-party companies, who we partner with, to store cookies on your device and use similar technologies to collect and use your personal data (e.g., IP address) for advertising personalisation, measurement and analytics, on and off our sites. Data processing purposes: Store and/or access information on a device. Personalised advertising, advertising measurement, audience research and services development.